گزارش پيمايش غار ميرزا در منطقه «دره رنج» رفسنجان(91/11/22)

gharmirza01

غار “میرزا” از گونه غارهای چاهی – تالاری است که با طول 820 متر(مجموع تالارهای چهار گانه) در کوههای روستای دره رنج رفسنجان و تقریبا در نزدیکی غارهای  دیگری با نام “گیرکرد”  و “اودرج”(آدوری) قرار دارد.

دهانه غار در ارتفاع 1233 متری از سطح دریا واقع شده و در خردادماه 1387 توسط تیم امداد و نجات کوهستان جمعیت هلال احمر استان کرمان  و با همکاری هیآت کوهنوردی داوران به طور کامل کشف گردیده است.

بر اساس برنامه ریزی انجام شده توسط کمیته فنی(آقای محمد حسین احمدی) و تایید مسئول گروه(آقای رسول زندی)،برنامه پیمایش “غار میرزا”،بزرگترین و زیباترین غار کشف شده در استان کرمان در قالب اولین برنامه فنی “گروه کوهنوردی بهمن کرمان”،در دستور کار قرار گرفت. در واپسین لحظات،با پیش آمدی ناخواسته،مسئول کمیته فنی از اجرای این برنامه بازماند؛هر چند خرداد ماه سال جاری برنامه پیمایش آن را به انجام رسانده بود.

با امانت گرفتن تجهیزات فنی گروه از ایشان،صبح روز یکشنبه 22/11/91 از شهر کرمان راه رفسنجان را در پیش گرفته و با پیوستن دیگر همنورد فنی کار گروه بهمن،آقای مهدی حسینی،از رفسنجان راهی منطقه کوهستانی داوران شدیم.پس از طی مسافتی حدود 32 کیلومتر،وارد جاده ای فرعی و خاکی در سوی راست جاده اصلی گردیده و با طول مسیری حدود 6 کیلومتر به روستای دره رنج(ده رنج) رسیدیم.لازم به یاد آوری است که در مسیر خاکی یاد شده سه دوراهی اصلی وجود دارد که به ترتیب در کیلومترهای 3 ، 6/4 ، و 6 قرار دارند بایست در هر سه مورد،مسیر سمت چپ را انتخاب کرد.با رسیدن به روستا که وجود چند درخت سرو و کاج زیبا در بافت مسکونی، از نشانه های آن است، دره ای پیش رو  داریم که در جانب شمال شرق روستای یاد شده قرار گرفته و ورودی آن،گذرگاه رسیدن به دهانه غار است.

وسیله نقلیه به طور معمول تا دهانه دره توان رفتن دارد و با توقف در مکانی مناسب،کوله و تجهیزات را برداشته و مسیر بستر دره را با شیبی بسیار کم پیش می رویم.در طول مسیر،مهدی که خود اصالتاً از اهالی داوران است،از گذشته نه چندان دور و آباد این منطقه می گفت و اقدامات نسنجیده که منجر به خشک شدن بیشتر درختان این دره و نابودی گودال های زیبای آب درون این دره گردید.

با گذشت 20 دقیقه کوه پیمایی سبک در بافت جنگلی بادام کوهی(الوک)،مسیر دیواره کوه سمت راست را در پیش گرفته و با صرف زمانی حدود 20 دقیقه کوه نوردی نیمه سنگین راه را ادامه می دهیم.در چندمتری ورودی غار پیمایش به صورت دست به سنگ است.پس از رسیدن به درخت انجیر وحشی و لوح فلزی که حکم شناسنامه غار را دارد، دهانه ورودی غار- حدود70 سانتیمتر در60 سانتیمتر-  پیش روی ما قرار می گیرد.

پس از کمی استراحت و در جریان گذاشتن مسئول کمیته فنی از برنامه ورود به غار- تماس تلفنی- در ساعت 11:20وارد حفره ورودی غار شده و پس از باز کردن قفل ورودی توسط کلیدی که مهدی از هیآت کوهنوردی رفسنجان تحویل گرفته،وارد تونل اصلی می شویم. برای اطمینان از دست نخوردن کارگاه فرود،درب را دوباره قفل می کنیم. پس از کمی پیشروی در تونل ورودی، یک دوراهی قرار دارد که ورود به فضای اصلی غار را از دو مسیر با فرود 48 و 90  متری امکان پذیرمی نماید. ما مسیر رایج 48 متری(مسیر سمت راست) را انتخاب کرده و پیش می رویم. …

3 نظر

  1. با سلام و خسته نباشید،بااجازه تون من متن تون رو اصلاح کنم،غار میرزا در ارتفاعات کوه های دره رنج قرار دارد نه در ارتفاعات داوران،و قبلا به کت میرزا مشهور بوده و اهالی ان منطقه در زمان های قبل یک گوسفند رو دیده بودن که وارد این دهانه غار شده و دیگر برنگشته و الان استخوان های ان در غار موجوده و برای رسیدن به غار باید مسیر تنگه(به زبون محلی،تنگل)را پیمود تا به کوهی که غار در بالای ان قرار دارد برسیم،موفق باشید

  2. امیرکلانتری

    سلام این به اسم بابا بزرگ من میرزا حسن کلانتریکه همان کت میرزا بوده ومیرزا شکار چی بوده

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Scroll To Top