گزارش پيمايش دره بن گلي 1393/09/14

bon03

“گزارش برنامه پیمایش دره بُن گَلی”

14 آذرماه 1393

 سيرچ يکى از چهار آبادى بزرگ بخش شهداد است که در ناحيه خوش آب و هواى کوهستانى بر سر راه شهداد – کرمان قرار گرفته است. فاصله آن تا شهر کرمان ۸۰ کيلومتر و تا مرکز بخش شهداد ۲۵ کيلومتر است. سيرچ از قديم محل ييلاق بخش گرمسيرى و کويرى شهداد و آبادى‌هاى تابع آن بوده و بهارستان نام داشت. ييلاق مذکور در ارتفاع ۱۵۵۰ مترى در دره رودى به همين نام قرار دارد و جمعيت آن در تابستان به علت موقعيت تفرجگاهى به بيش از ده هزار نفر مى‌رسد. سيرچ چشم‌اندازى زيبا، پوشيده از توده‌هاى انبوه درختان دارد. در مرکز سيرچ چندين درخت کهنسال سرو و چنار نيز وجود دارد.

اين آبادى‌ مانند مناطق شمالى کشور پوشيده از درخت است. هوايى مرطوب و خنک دارد و بر روى ارتفاعات قرار گرفته و زيبايى آن مشابه مناظر سوئيس و با همان سرسبزى و فراز و فرودهاست. در قسمت مرطوب سيرچ به علت آب‌هاى فراوان جارى تعدادى از باغ‌ها به باتلاق‌ تبديل شده‌اند. در اين منطقه انواع درختان صنوبر، انگور، انجير، گيلاس و آلبالو در دامنه کوهسارها لابه‌لاى سنگلاخ کاشته شده است و چون زمين مسطح کم دارد، ‌ کشت مزارع جو و گندم کم يافت مى‌شود، اما از زمين‌هاى محدود و آب فراوان، براى احداث باغ استفاده شده است. اين منطقه يکى از قطب‌هاى اصلى جهانگردى استان محسوب مى‌شود.

این بار برنامه گروه سفر به این منطقه میباشد البته نه خود سیرچ، که منطقه بُن گلی که در کنار چشمه آبگرم واقع شده است. اعضاء گروه که در میدان باغملی جمع شده بودند ساعت 6 صبح پس از سوار شدن به مینی بوس عازم منطقه گردیدند. پس از 90 دقیقه مسیر ماشین رو، به این منطقه رسیدیم و گروه حرکت خود را شروع نمود . در مسیر حرکت شاهد مناظر زیبای پاییزی بودیم .در مسیر می بایست از مسیر رودخانه بارها رد میشدیم وهمچنین نیزارهای بلند و انبوه که به زیبایی منطقه افزوده بودند . پس از 2 ساعت راه پیمایی گروه جهت صرف صبحانه توقف نمود و بعد از 20 دقیقه، مجدداً به حرکت خود ادامه داد که در این مسیر از یک منطقه کوهستانی عبور نمود و پس از گذشت از دره رقص به دشتی رسیدیم که به منطقه بن گلی میرسید و این منطقه مرز بین منطقه سرد و گرم سیرچ میباشد. پس از رسیدن به محل مورد نظردر ساعت 12:30 گروه جهت استراحت و صرف نهار توقف نمود و مجددا ساعت 2 به سمت محل مینی بوس حرکت نموده و در ساعت 15:30 به محل  سوار شدن رسیدیم و عازم کرمان شدیم.

دیدنیهای منطقه : 1- نیزارهای انبوه 2- شیارهای متعدد ایجاد شده در کوه به علت ریزش باران و جاری شدن آب 3- دود کش جن 4- سنگهای معلق 5- درخت انجیر معابد

سرپرست برنامه و تهیه گزارش: سید حسین رضوی علوی

عکاس گروه : محمد جواد یعقوبی

همراهان این برنامه :

آقایان : رسول زندی ، سید حسین رضوی علوی ، احد مرتاض پور ، فرزاد سلطانی ، امیر رفعتی ، کاوه آذر گشتاسب ، آبتین آذر گشتاسب ، جواد یعقوبی ، اکبر حسن زاده ، حمید موسی نژاد ، توکلی

خانمها : سپیده ابراهیمی ، فرشته بختیاری ، رضایی ، خسروی

تصاوير برنامه

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Scroll To Top