گزارش صعود قله پلوار

pakvaar header 2

درباره وجه نامگذاری و ویژگی های کوهستان پلوار،در گزارش قله گلچین(27 اردیبهشت سال جاری) موارد لازم ارایه گردیده و نیازی به توضیح بیشتر نیست.

صعود قله پلوار برخوردار از ویژگی هایی است که چگونگی روند اجرای آن،خود آزمونی برای اجرای برنامه های برخوردار از صعود دست به سنگ آزاد و نسبتا طولانی،در دیگر مناطق کوهستانی کرمان است.این صعود نیز با در نظر داشتن اجرایی اینچنین،برنامه ریزی و اجرا گردید که،خوشبختانه به خوبی جواب داد.

یادآور می گردد که صعود دست به سنگ پلوار،در مجموع، حدود یک ساعت از کل زمان رسیدن به قله را به خود اختصاص می دهد؛اما آنچه مهم است،چگونگی روند پیمایش(ایمنی و زمان)در صعود و فرود،سنجه ای مناسب برای برآورد توان جسمی و فنی خود جهت اجرای برنامه های پیش روست.

با اعلام همراهی دیگر همنوردان،در قالب گروهی چهار نفره،ساعت 5:30 بامداد جمعه دوم مهر،با سوار شدن بر خودروی هماهنگ شده،راهی دامنه غربی و جنوبی کوه پلوار واقع در دره «دره بر» (DAREH BAR) شده و با پیمودن 16 کیلومتر جاده خاکی هموار و ناهموار مابین بیدستان پلوار و جاده قدیم  ماهان – بم،در ساعت 6:30 حرکت از بیدستان،با گام برداری سنجیده و آرام آغاز گردید.پیش از حرکت حضور احتمالی بین 17:30 تا 18 را با راننده هماهنگ و قطعی نمودیم و احتمال تغییر را به تماس تلفنی در مسیر بازگشت واگذار نمودیم.به طور هدفمند و بدون دقیقه ای استراحت،7:30 به تابلوی جان باختگان رسیده و با در نظر گرفتن 30 دقیقه زمان، صرف صبحانه و استراحت لازم انجام پذیرفت.

1

حرکت دوباره و دقایقی بعد،صعود دست به سنگ آغاز گردید.حدود 9 در موقعیت مشهور به «پل صراط» بودیم.دقایقی کوتاه را برای استراحت در نظر گرفته و با رعایت آهنگ پیمایش(ریتم حرکت)10:30 بر گردنه زیر قله اصلی سوار شده و ضمن تماشای چشم انداز زیبای پیش رو، نفس تازه نمودیم.11 قله ما را پذیرا شد و پس از خوش و بشی گرم با یکدیگر،حدود یک ساعت، بر آن آسودیم.

2 3 46 7 8 9 10 11

12 13 14 23

هوای قله آرام و ملس بود.پدید آمدن گردباد های نقطه ای،پدیده ای بود که در این لحظات(50 دقیقه توقف در قله) بر پهنه قله اصلی،دقایقی جالب و شگفت انگیز برایمان رقم زد.بدین صورت که شما در فضای پیرامون خود جریان فراگیر باد یا نسیم را حس نمی کردید اما صدای پیچش گردبادی کوچک را با توجه به شدت صدای آن در چند متری خود می شنیدید؛گاه تکه سنگی تخته ای و کوچک(حداکثر نصف کف دست) حدود 50 سانتی متر همراه گردباد بلند شده و می افتاد.در زمان یاد شده 4 مورد از این پدیده رخ نمود.به احتمال،این جریان پیرو موقعیت قرار گیری پلوار، بینابین دشت مرتفع کرمان و بیابان لوت است.با توجه به این وضعیت،خشونت بادهای پلوار در زمستان و شرایط بد آب و هوایی این کوه برایمان وضوح بیشتری یافت. آنتن دهی از قله بسیار سخت و یا بهتر بگوییم امکان پذیر نیست.

حدود 12 راه بازگشت را پی گرفتیم.13:15 و در میانه مسیر آنتن دهی برقرار شد و ساعت 17 را برای حضور راننده در محل هماهنگ نمودیم. ادامه پیمایش و با گام برداری متوسط،ساعت 15 تابلو و 15:20 در خنکای بیدستان پلوار،آبی بر سر و صورت زده و شادمان از اجرایی ایمن و سنجیده، 90 دقیقه ناهار و استراحت را در نظر گرفتیم.ساعت 17:10 به خودرو رسیده و راننده نیز با پذیرایی چای چوپانی ما را میهمان محبت خود نمود.بعدظهری زیبا  بود و دل کندن از این فضای ساده، آرام و بی آلایش،آسان نبود.دقایقی بعد بازگشتیم و در ساعت 19 با در نظر داشتن و قطعی نمودن اجرایی مشخص در آینده نزدیک،در نقطه آغاز برنامه از یکدیگر جدا شدیم.

16 17 18 19 20 21 22

با سپاس فراوان از همراهی همنوردان:

محمد دارابی نژاد،فرهاد فهرجی،غلامرضا جاویدنیا

GPS  و ثبت مسیر:  محمد دارابی نژاد

گزارش و عکس :  کامران حسین خانی

6 نظر

 1. درود بر دوستان عزیز محمد،غلامرضاوکامران
  افتخاری بود همراهی با شما.پیروز باشید

 2. با سلام و درود بر دوستان و همنوردان خوبم
  ممنون از برنامه ی زیبا و آرام،،با امید همراهی و هم قدمی با شما عزیزان در برنامه های آینده
  شادمان و سلامت باشید

 3. درود وحیدجان
  ممنون از نظر لطف شما
  با آرزوی بهترین ها برای شما دوست گرامی

 4. سلام
  درود بر گروه بهمن کرمان
  دوستان خیلی دوست دارم با گروهمون (چهل تن بردسیر) به این قله زیبا صعود کنم.اگر امکانش هست و مسیر و با جی پی اس ثبت کردید ممنون میشم مسیر رو به نحوی برام ارسال کنید.
  با سپاس

  • سلام جناب شاه حیدری
   به چشم؛gps مسیر رو با “مسئولیت محدود” و از طریق ایمیل،خدمتتون می فرستیم.

   به عنوان یک دوست،لطفا این موارد را در نظر داشته باشید:

   1- به هر صورت ممکن،راهنما با خود داشته باشید.کسی که حداقل یکبار صعود قله را به انجام رسانده باشد.
   2- اجرای یک روزه در فصل پاییز خطر ساز است؛کما اینکه از بردسیر بایست به کرمان آمد و به ماهان رفت و …(زمان پایانی پیمایش شما در بازگشت،دست به سنگ است و تاریکی زودهنگام خطرساز است)
   3- تیمی یکدست و همگن برای اجرای برنامه در نظر گرفته و راهی شوید
   4- ثبت مسیر از آغاز پیمایش پیاده(پیاده شدن از خودرو) است
   4- ثبت مسیر از نقطه یاد شده تا قله می باشد
   5- آنتن دهی از میانه مسیر و آن هم برخی نقاط امکان پذیر است.قله پلوار و پای کوه از قابلیت آنتن دهی تلفن همراه برخوردار نیست؛یا به سختی از قله می توان تماس گرفت.

   بهترین ها را برای شما دوستداران طبیعت خواهانیم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Scroll To Top