گزارش صعود قله جفتان 2 بهار 1395

صعود قله جفتان 2 از رخ جنوبی

21

bahman-joftaan 2-

صعود قله جفتان(2) را در آذر 1392 از مسیر رایج به انجام رسانده بودیم و رخداد  ناخوشایند یافتن پیکری بی جان در نزدیکی قله از خاطرات فراموش نشدنی مربوط به این قله و آن برنامه است.این بار اجرای برنامه را در قالب صعود از مسیری متفاوت، برنامه ریزی نموده و به انجام رساندیم.

bahman-joftaan

رخ جنوبی- غربی کوهستان حدفاصل سیرچ – مورگِن، در سوی شمالی و به موازات جاده ارتباطی کرمان-سیرچ-شهداد قرار گرفته و در بیشتر موارد سفر به این مناطق، ، ذهن را جهت یافتن مسیر صعود مناسب، به خود مشغول می داشت.هوای بهاری و فرح افزای این منطقه و وجود همنوردانی همگام زمینه اجرای برنامه ای اینچنین را فراهم نمود و تاریخ اجرای آن را در تدوین برنامه بهاری،اواخر فروردین برآورد نمودیم.

پیش از اجرا مختصات نقاط احتمالی: آغاز ورود خودرو به مسیر فرعی و خاکی/ توقف خودرو و آغاز پیمایش پیاده/آغاز مسیر دست به سنگ و قله احتمالی را از GOOGLE EARTH  بر کاغذ یادداشت نمودیم.

گزارش گروه کوهنوردی امید را در قالب تیمی دو نفره(آقایان ناصر اجله و احد درویش زاده) که صعود از رخ جنوبی و فرود از مسیر رایج را در سال 91 اجرا نموده بودند در سال پس از اجرا(پاییز 92) خوانده و در ذهن داشتیم.بر پایه تصویر نمای کلی همان مسیر، صعود را از روستای “بلبلو” در برنامه ثبت نمودیم؛اما برآورد نقاط مختصات و عکس های هوایی در روزهای پیش از اجرای برنامه حاضر،مسیری دیگر را پیش روی ما قرار داد.بدین صورت که از مسیر آبادی پیش از روستای یاد شده وارد راه فرعی و خاکی شده و خود را به نزدیکی دامنه می رساندیم.برای ما، تجربه ای نو بود و ارزش آزمودن را داشت.

1 2 3 4 5 6 7 8

بامداد جمعه 27 فروردین در قالب تیمی سه نفره سبک و همگن،کرمان را به مقصد منطقه کوهستانی سیرچ ترک نمودیم.در آبادی نرسیده به روستای “بلبلو” و مطابق با نقاط ثبت شده و راهنما،وارد فرعی خاکی شده و 3-4 کیلومتر پیشروی نمودیم.عکسی با نمای باز از نمای کلی رخ جنوبی برداشته تا در صورت گیر افتادن در دیواره ها،موقیت خود را برآورد و برای برون رفت از شرایط،راهکاری بیابیم.

ساعت 6:30 در نقطه بعدی، خودرو توقف نموده و زمان احتمالی و مکان بازگشت خود را با راننده هماهنگ نموده و زمان دقیق حضور وی را به تماس تلفنی در مسیر بازگشت یال شرقی واگذار نمودیم.

ساعتی بعد در پای دیواره بودیم و صبحانه را میل نمودیم.نگاهی دیگر و قرار را بر هم اندیشی و انتخاب سنجیده و گروهی گزینه های پیش رو،هماهنگ نمودیم.سرقدم ها نیز به تناوب تغییر می کرد.هوای عالی و مسیر زیبا، مکمل خوبی برای این لحظات بود.

در آغاز مسیر دو سنگواره توجه ما را به خود جلب نمود و یادی از آقای محسن تجربه کار نمودیم.مردی که بخش زیادی از زمان زندگی خود را عاشقانه برای گردآوری و شناخت سنگواره های کرمان صرف نمود و همچنان فعال و پر انرژی پیگیر کار ارزشمند خود است.نمایشگاه بخشی از دستاوردهای ایشان در باغ موزه هرندی،تا امروز برقرار و بر روی بازدید کنندگان خود باز است.

9 10 11 12 13 14 15 16

شیب هایی با درجات متفاوت،از 20 تا 70 درجه به موازات پیمایش،پیش رو قرار می گرفت و به طور سنجیده صعود می شدند.در برخی نقاط،چند مسیر پیش رو قرار می گرفت و با رایزنی هم،بهترین انتخاب و صعود می شد.خوشبختانه بیشتر آنها درست بود.

در نیمه دوم مسیر دو حفره نگاه را متوجه خود نمود.یکی تقریباً در آغاز نیمه دوم مسیر و دومی در لبه یال بالا دست.مورد اول را از بالادست دیدیم و صرف انرژی و زمان را برای واکاوی آن به صلاح ندانستیم.مورد دوم(لبه یال) دهانه ای افقی و نسبتا تنگ خزه بسته با عمق ظاهری 2-3 متر بود. ساعت 12 بر یال سوار شدیم و پهنه برف پوش بالادست بر لذت این دقایق افزود.نقاط مرتفع سوی شرق را برآورد نمودیم و قرار را بر قرار گیری بلندای میانی گذاشتیم تا دچار هدر رفت توان و زمان نگردیم.نرسیده به آن، سنگ چین را تشخیص دادیم و ساعت 12:45 در آخرین گام های پای نهادن بر قله،گروهی سه نفره از سوی مقابل(مسیر رایج) هویدا گشتند و سلامی گرم برای هم فرستادیم.این همزمانی برای مان شادی بخش بود و شادباش صعود به یکدیگر بر آشنایی ها افزود.عکس های یادگاری و با هماهنگی گروه سه نفره تازه آشنایان،قرار را بر همراهی و همگامی در فرود گذاشتیم.این بخش از مسیر را به خوبی می شناختیم و گذر از مسیر های صخره ای و خاکی برف پوش،دقت بیشتری می طلبید.در میانه مسیر و بادپناهی مناسب،زمانی را نگه داشته و ریزه خواری نمودیم.ضمن تماس تلفنی با راننده،زمان حضور وی را به طور دقیق مشخص نمودیم. نم نم باران از این دقایق شروع شد و بر تازگی هوای فروردین بیش از پیش افزود.در ادامه راه را پی گرفته و در ساعت 15:30 پای حوضچه پایین دست بودیم.خانواده ای در کنار مجرای آب چشمه بودند و یکی از آقایان آنها،با سینی چای داغ به پیشواز آمد و ما را میهمان محبّت خود نمود.سپاس از مهر این عزیزان.بطری ها را از آب چشمه پر نمودیم. دوستان گروه دوم خداحافظی نموده و با خودرو خود بازگشتند. ما هم کمی پایین رفته و در مکانی مناسب،ناهار را صرف نمودیم. خودرو سر وقت رسید و در ساعت 16:45 در نقطه آغاز برنامه،از یکدیگر خداحافظی نموده و برنامه ای زیبا و متفاوت پایان یافت.

17 18 19 20 21 22 23 24

همنوردان: محمد دارابی نژاد،غلام رضا جاویدنیا و کامران حسین خانی

GPS و ثبت مسیر: محمد دارابی نژاد

گزارش و عکس: کامران حسین خانی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Scroll To Top