کوهستان‌های اسرار‌آمیز جهان!

کوهستان‌های اسرار‌آمیز جهان!
 
قلۀ کایلاش
به ارتفاع 6718 متر در غرب تبت قرار دارد و سرچشمۀ چهار رود بزرگِ ایندوس، براهما‌پوترا، کارنالی و سوتله است. این کوه، تصویر آینه‌ای جزایر ”ایستر‌آیلند“ در اقیانوس آرام است. نمای پر‌هیبت این قله، یاد‌آور هِرمی عظیم است و بومیان منطقه معتقدند صعود از این کوه، با خود بدبختی به بار می‌آورد. دو دریاچه‌ی آب شور و شیرین در پای این کوه تشکیل شده است. دریاچۀ آب شور یا ”دریاچۀ مرگ“، همواره منقلب و شنا در آن ممنوع است. دریاچۀ آب شیرین یا ”دریاچۀ زندگی“، در ارتفاع 4600 متری، همواره آرام است و آبی گوارا دارد.
گفته می‌شود کسانی که در نزدیکی این کوه اقامت می‌کنند، به سرعت پیر می‌شوند. در یک اقامت دوازده ساعته نزدیک این کوه، موها و ناخن‌ها همانقدر رشد می‌کنند که در طول دو هفته اقامت در مکانی عادی. گفته می‌شود این کوهستان می‌تواند به شکلی مرموز، جهت‌یابی انسان را مختل کند. کسانی بوده‌اند که در تلاش برای فتح این قله، ناگاه خود را در مسیری دیگر یافته‌اند.
هیچ‌کس تا کنون پا بر قلۀ کایلاش نگذاشته است.
خولات سیاخل (کوهستان مردگان)
این کوهستان اسرار‌آمیز، که در منطقۀ اورال در شمال روسیه قرار دارد، از دیر‌باز درمیان مردمان بومی منطقه که به منسی معروفند، جایگاه خاصی داشته است. بسیاری این کوهستان را شوم می‌دانند و از وقوع رویدادهای راز‌آمیزی در آن حکایت می‌کنند.
 
به سال 1959، گروهی کوه‌نورد روسی به سرپرستی ”ایگور دیاتلوف“ پا بر مسیر این کوهستان نهادند اما همگی آنها به شکلی عجیب از پای در‌آمدند. آنها شباهنگام، پای برهنه از چادرهای خویش فرار کرده و اجساد پراکندۀ آنها در حالی پیدا شد که برخی از آنها در معرض تشعشعات رادیواکتیو قرار گرفته بودند، زبان برخی از کام کنده شده بود، استخوان‌های آنها از درونِ بدن خرد شده و برخی از ایشان، گویا یک شبه پیر شده بودند.
هنوز توضیح کاملی در مورد این سانحۀ اسرار‌آمیز ارائه نشده است. اجساد این کوه‌نوردان نگون‌بخت، درون تابوت‌های سربی به خاک سپرده شد.
رشته‌کوه گمبرتزیف

 


این رشته‌کوه در اعماق لایه‌های یخ قطب جنوب آرمیده است. بزرگی این رشته‌کوه قابل مقایسه با رشته‌کوه‌های آلپ است. بلندی برخی قله‌های این رشته‌کوه که در سال 1958 بدست محققان روسی کشف شدند، به 2400 متر هم می‌رسد. طبق آخرین تحقیقات، این رشته کوه بطول 1200 کیلومتر، بیش از یک میلیارد سال پیش تشکیل شده است.
کوه بوگاراش (کوهستان خدایان)
OLYMPUS DIGITAL CAMERA این کوه نام خویش را از دهکده‌ی کوچکی در رشته‌کوه‌های پیرنه گرفته است. گرچه این کوه به ارتفاع 1230 متر، مسیر آسانی برای صعود می‌باشد، اما به اعتقاد افراد محلی، بر فراز آن دریچه‌ای به دنیاهای دیگر گشوده شده است.
این کوه که به ”گذرگاه بادهای چهار‌گانه“ نیز معروف است، مکان مشاهدۀ نورهای اسرار‌آمیز است که برخی آنها را ارواح درگذشتگان می‌دانند… افسانه‌ها می‌گویند در زمان‌های دور، این کوه از جای خود برخاسته و زیر و رو شده است. گفته می‌شود دریاچه‌ی عظیمی در دل این کوه جای دارد. برخی افسانه‌ها هم می‌گویند قارۀ گمشده لومریا زیر این کوه قرار دارد.
رورایما

 


 Mount Roraima in Venezuelaقلۀ رورایما، بلندترین قله‌ی رشته‌کوه‌های پاکارایما در آمریکای جنوبی، در مرز کشورهای برزیل، ونزوئلا و گویان است. قلۀ این کوه، که بشکلی عجیب تخت و مسطح است، 31 کیلومتر مربع مساحت دارد. این کوه یک از کهن‌ترین ساختارهای زمین‌شناسی کره‌ی خاکی ما است. قامت این کوه که از میان دریای درختان خودنمایی می‌کند، اغلب در میان مه گم شده است.
بسیاری بر این باورند این کوهستان از قدرتی ماورایی برخوردار است.
کوه خوملی

 


خوملی که در رشته‌کوه‌های قفقاز قرار دارد، یک تودۀ سنگ آهکی به ارتفاع دو هزار متر است. این کوه که در منطقه‌ای بکر واقع شده و دست‌رسی به قلۀ آن دشوار و خطرناک است، مکان اسطوره‌های بسیاری است. این همان کوه افسانه‌ای است که در آن پرومتئوس به جرم دزدیدن آتش و تقدیمش به انسان، در آن به زنجیر کشیده شده تا هر روز، کرکسی از جگر وی تغذیه کند. افسانه‌های محلی می‌گویند در دل این کوه، اژدهایی زندگی می‌کند که نگاهبانِ گنجینه‌ی عظیمی از طلا است.
آرارات

 


اسطوره‌ها می گویند کشتی نوح پس از طوفان افسانه‌ای، بر این کوهستان آرام گرفت. کوه آرارات که در شرق ترکیه واقع شده است، یک آتشفشان خاموش به ارتفاع 5 هزار متر است. نام آن برگرفته از منطقۀ باستانی پیرامون این کوهستان است که اورارتو خوانده می شد. هنوز بسیاری به جستجوی بقایای کشتی نوح بر این کوهستان می‌پردازند. اسطوره‌های محلی این کوهستان را ”گهوارۀ بشریت“ می‌نامند.

یک نظر

  1. درود…مطلب جالب و چهره ای متفاوت از کوهستان رو تجربه کردم..پایدار باشید

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Scroll To Top