نقدی بر جشنواره صعودهای برتر

2325_MCJSUAhb

_همانطور که انتظار می‌رفت و حدس می‌زدیم ، با لطف و محبت حسن نجاریان به عنوان رئیس هیئت داوران سومین دوره جشنواره صعودهای برتر … و شاید گونه‌ای ادای دین همشهریانه(!) … تیم زنجان با برنامه‌ی تکراری پیمایش دره یخار ، سرانجام به آرزوی خود رسید و برنده‌ی جایزه اول جشنواره در بخش پیمایش شد.

 

_ حتی اگر حذف و قلع و قمع تمامی آن برنامه های ارزشمند سال گذشته و کج سلیقه‌گی تیم داوری را در انتخاب سه برنامه با زمینه‌ی مشترک(صعود یخچال) نادیده بگیریم … کنار گذاشتن برنامه‌ای که دارای ارزش تاریخی در کوه‌نوردی ایران است یعنی ” اولین صعود زمستانی دماوند از مسیر دره یخار ” توسط باشگاه آلپ تبریز و رای به برنامه‌ی تیم زنجان ( که حدود یک ماه بعد از تبریزی‌ها، دماوند را از دره یخار صعود کردند) … نکته ای به معنای واقعی کلمه تاسف بار بود.

 

_ موضوع و حکایت ” گشایش مسیر” می‌رود که در کوه‌نوردی ایران به طنزی مضحک تبدیل شود. اکنون پاره‌ای تیم‌ها در فقدان توانایی و قابلیت انجام کارهای نو و در فقدان خلاقیت برای ارائه ی طرح‌های نو … برای مطرح کردن خود ، شیوه‌ای رندانه را در پیش گرفته‌اند!! … برای اینان ، کمی جابجایی در مسیر معمول و آشنا ( چند متر چپ‌تر یا چند متر راست‌تر )  در حکم گشایش مسیری نو است!!

 

ابوالفضل زمانی (سرپرست تیم زنجان _ دره یخار) به دنبال انبوهی مرثیه‌سرائی در باره یخچال‌های ایران، در صحبت‌هایش به کوه‌نوردان توصیه می‌کرد که از صعود و اجرای برنامه در یخچال‌های کوهستانی پرهیز کنند!! … و البته شنیدن این سخنان از جانب کسی که به گفته خودش چهار سال درگیر پروژه و انجام برنامه در یخچال یخار بوده است کمی عجیب بود و برایم سوالی مطرح شد … نکند ابوالفضل زمانی اجرای برنامه‌های مکرر و تکراری در یخچال‌های کوهستانی ایران را فقط در انحصار خودش و دوستانش می‌داند؟!

 

_ در جریان برگزاری جشنواره و هنگام قرائت بیانیه‌ی هیئت داوران توسط حسن نجاریان … دفاع متعصبانه و شخصی او از تیم زنجان واقعا جالب بود!! … پیشاپیش می‌توانستیم نهایت انصاف وبی‌طرفی در نتایجی که قرار است اعلام شود را حدس بزنیم!! چشمک

 

به دوستان در باشگاه آلپ تبریز : آنچه در سومین دوره جشنواره صعودهای برتر رخ داد به راستی اهمیتی نخواهد داشت .  عملکرد ضعیف و جانبدارانه‌ی داوران این دوره به زودی از یادها خواهد رفت اما … در تاریخ کوه‌نوردی ایران ثبت خواهد شد که اولین صعود زمستانی موفقیت آمیز دماوند از دره یخار توسط کوه‌نوردان باشگاه آلپ تبریز به انجام رسیده است.

 

 

پی‌نوشت:

عکس بالا ، شیفته‌گی و شعف حسن نجاریان (رئیس هیئت داوران _سمت راست) از برنده شدن تیم زنجان!!چشمک

 

برگرفته از : کلاغ ها

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Scroll To Top