لوتسه، چهارمین قله بلند جهان

New Picture

لوتسه Lhotse

نام کوه: لوتسه

ارتفاع: 8516 متر، 27،920 فیت

موقعیت 27،96عرض شمالی – 86،93طول شرقی

محل قرار گیری: نپال، تبت

بهترین ماههای صعود: آوریل، می و سپتامبر، اکتبر

نزدیکترین فرودگاه بین المللی:  کاتماندو

اولین صعود 1956 هیئت اعزامی از بین المللی

اولین صعود کننده: فریتز لوشینگر، ارنست رایز

قله کوه ” لوتسه یا لهوتسه چهارمین قله 8000 متری جهان محسوب می شود. این کوه در فاصله 4 کیلومتری جنوب کوه “اورست” قرار دارد و نام قله در زبان محلی به معنای ” قله جنوبی” ( لهو به معنای جنوب و تسه به معنای قله) می باشد.

اولین تلاش برای دستیابی به قله لوتسه در سال 1956 توسط گروهی از کوهنوردان کشور سوئیس صورت گرفت و آنها توانستند از طریق مسیر غربی کوه معروف به “لوتسه فیس” قله را صعود نمایند، ضمن آنکه اولین صعود لوتسه شار در سال 1970 توسط اتریشیها و لوتسه میانی در 2001 توسط روسها صورت گرفت. در سال 1381 تیم ملی کوهنوردی ایران موفق به فتح قله لوتسه از طریق مسیر غربی کوه گردید.

مجموعه قلل لوتسه شامل قلل لوتسه شار(۸۳۹۸ متر)، دو قله مرکزی که هر سه روی یال تیز و دندانه‌دار شرقی واقع هستند و قله اصلی می‌باشد. دیواره جنوبی لوتسه با بیش از۳هزار متر ارتفاع، یکی از مطرح‌ترین مسیرهای کوهنوردی جهان است. جرزی کوکوشکا نابغه کوهنوردی جهان در دیواره جنوبی لوتسه جان خود را از دست داد.

قلل مهم منطقه لوتسه

کوه لوتسه دارای خط الراسی است بالغ بر 3 کیلومتر طول که بر روی آن، قله اصلی لوتسه 8516 متر، دو قله لوتسه شار ( لوتسه شرقی) 8386 متر و لوتسه میانی 8410 متر نیز قرار دارند.

New Picture (1)

 

لوتسه شار Lhotse shar

شرقی ترين قله خط الراس لوتسه “لوتسه شار” با ۸۳۹۸ متر ارتفاع در فاصله ۱ کيلومتری از قله اصلی قرار دارد. بين قله اصلی و لوتسه شارهمچنين دو قله مرکزی قرار دارد، که يکی ۲۵ متر از لوتسه شار کوتاهتر و ديگری به همين ميزان بلندتر است.

ابتدا قرار بود لوتسه شار بعنوان يک ۸۰۰۰ متری مستقل شناخته شود ولی با در نظر گرفتن پائينترين نقطه بر روی يال شرقی که تنها حدود ۲۰۰ متر کوتاهتر از قله اصلی لوتسه است اين امر پذيرفته نشد(هر چند اين مسئله هيچگاه از جذابيتهای لوتسه شار به عنوان يک هدف نکاست)

لوتسه شار برای نخستين بار در سال ۱۹۶۵ بوسيله گروهی از کوهنوردان ژاپنی هدف قرار گرفت. آنها برغم سقوط بهمن های پی در پی تا ارتفاع ۸۰۰۰ متر بالا رفتند ولی دشوار بودن مسير و همراه نداشتن کپسول اکسيژن آنها را از صعود باز داشت سرانجام در۱۹۷۰ تيمی از کوهنوردان اطريشی توانستند با بهره گيری از تجربيات ژاپنی ها اين کوه دشوار را فتح نمايند. با اينحال دو قله مرکزی لوتسه تا سال ۲۰۰۰ هيچ صعود موفقی را به خود نديد و در اين سال تيمی از روسيه به سرپرستی “تيمو فيف ” توانست از طريق گردنه جنوبی اورست، با عبور از مسير صعود نشده يال شمالی به سمت قله اصلی و سپس حرکت به سمت چپ و به طرف قله ميانی پس از يافتن مسيری در جبهه کانشونگ و گذاردن بيش از ۱۰۰۰ متر طناب ثابت در روزهای ۲۳،۲۴ و ۲۷ می ۹ نفر از اعضايش را به قله برساند، ديگر قله فرعی لوتسه نيز با بهره گيری از تجربيات تيم سال۲۰۰۰ و درست سه سال بعد يعنی در ۲۰۰۳ توسط روسها فتح شد تا بدين شکل تمامی نقاط بالای ۸۰۰۰ متر دنيا جاي گامهای انسان را لمس نمايند.

تاریخچه صعود:

قله لوتسه به وسيله هيئت مساحی هندی قله E1 ناميده شد ولی به نظر مي رسد که تا سال ۱۹۲۱ که تيم پيشرو شناسايی اورست به سرپرستی “هوارد باری ” از دره “کاما” وجبهه غربی يخچال “کانشونگ” به اين منطقه وارد شد هيچ نام محلی اعم از نپالی يا تبتی نداشته باشد. هوارد باری اين قله را لوتسه lho-tse ناميد که قله جنوبی معنا مي داد(زيرا در جنوب کوه اورست قرار داشت) ابتدا قرار بود اين کوه را تنها بعنوان يک ۸۰۰۰ متری فرعی بشناسند، ولی ارتفاع بالا و فاصله حدود ۳ کيلومتری از اورست بهترين دليل برای مستقل شناختن لوتسه بعنوان چهارمين کوه رفيع دنيا بود.

ابتدا قرار بود لوتسه شار بعنوان يک ۸۰۰۰ متری مستقل شناخته شود ولی با در نظر گرفتن پائينترين نقطه بر روی يال شرقی که تنها حدود ۲۰۰ متر کوتاهتر از قله اصلی لوتسه است اين امر پذيرفته نشد(هر چند اين مسئله هيچگاه از جذابيتهای لوتسه شار به عنوان يک هدف نکاست).

راه رسيدن به قله لوتسه ابتدا توسط تيم “تيلمن” در ۱۹۵۰ و بعد توسط تيم “شیپتون” در ۱۹۵۱ مشاهده شد (آنها قصد شناسائی جبهه جنوبی اورست را داشتند). هيئتهای سوئيسی و انگليسی در سالهای ۵۲ و ۵۳ در زمان صعود اورست يک گذرگاه را در جبهه غربی مشاهده کردند که تا قله امتداد ميافت. در نهايت نخستين تلاش اين کوه در سال ۱۹۵۵ از همين مسير و پس از عبور از يخچال خمبو و کم غربی صورت گرفت. اين تيم به سرپرستی “نورمن ديرن فورث” و متشکل از کوهنوردان کشورهای سوئيس و آمريکا و همچنين “اروين اشنايدر”(از اعضای تيم ۱۹۳۴ نانگا پاربات) بود. از اين تيم “درنست سن”و “آرتور اسپوهل” به همراه دو شرپا به سمت قله حرکت کردند. پس از سه ساعت تلاش از ۷۶۰۰ اسپوهل و دو شرپای همراه بازگشتند ولی “سن” ادامه داد. اما او نيز در ابتدای دهليز بخاطر تمام شدن اکسيژن همراهش بازگشت. در ۱۹۵۶ سوئيسيها مجددا برای صعود به اورست بازگشتند اما آنها مجوز لوتسه را نيز دريافت کردند. سرپرستی اين تيم را “آلبرت اگلر” بر عهده داشت. سوئيسيها به دو گروه تقسيم شدند و تيم قويتر را برای صعود لوتسه در نظر گرفتند.

New Picture (2)

فریتز لوشينگر اولین صعود کننده قله لوتسه بهمراه ارنست رایز

در ۱۸می “فریتز لوشينگر” به همراه “ارنست رايز” توانستند با عبور از دهليز زيبای غربی خود را به قله برسانند و نخستين صعود لوتسه را صورت دهند(۵ روز پس از صعود لوتسه اين تيم موفق شد اورست را نيز توسط ۴ تن از اعضايش فتح نمايد). اما لوتسه شار برای نخستين بار در سال ۱۹۶۵ بوسيله گروهی از کوهنوردان ژاپنی هدف قرار گرفت. آنها برغم سقوط بهمن های پی در پی تا ارتفاع ۸۰۰۰ متر بالا رفتند ولی دشوار بودن مسير و همراه نداشتن کپسول اکسيژن آنها را از صعود باز داشت. در۱۹۷۰ تيمی از کوهنوردان اطريشی توانستند با بهره گيری از تجربيات ژاپنی ها اين کوه دشوار را فتح نمايند. با اينحال دو قله مرکزی لوتسه تا سال ۲۰۰۰ هيچ صعود موفقی را به خود نديد و در اين سال تيمی از روسيه به سرپرستی “تيمو فيف” توانست از طريق گردنه جنوبی اورست، با عبور از مسير صعود نشده يال شمالی به سمت قله اصلی و سپس حرکت به سمت چپ و به طرف قله ميانی پس از يافتن مسيری در جبهه کانشونگ و گذاردن بيش از ۱۰۰۰ متر طناب ثابت در روزهای ۲۳،۲۴ و ۲۷ می ۹ نفر از اعضايش را به قله برساند، ديگر قله فرعی لوتسه نيز با بهره گيری از تجربيات تيم سال۲۰۰۰ و درست سه سال بعد يعنی در ۲۰۰۳ توسط روسها فتح شد تا بدين شکل تمامی نقاط بالای ۸۰۰۰ متر دنيا جای گامهای انسان را لمس نمايند.
نکته تیم ملی کوهنوردی ایران در بهار 1381 موفق شد 12 کوهنورد را به قله لوتسه برساند.

 New Picture (3)


تاریخچه فعالیتهای برجسته بروی قله لوتسه

 •     1955 اولین تلاش برای صعود قله توسط هیت بین المللی هیمالیا.
 •     1956 اولین صعود از قله اصلی: فریتز لوشينگر ( Fritz Luchsinger )  و ارنست رايز (Ernst Reiss)
 •     1965 اولین تلاش در لوتسه شار توسط یک اکسپدیشن ژاپن – 8،100 متر رسیده اند
 •     1970 اولین صعود لوتسه شار توسط اکسپدیشن اتریش.
 •     1979 دومین صعود قله اصلی توسط جرزی کوکوشکا.
 •     1981 صعود سوم هیت اصلی توسط Hristo Prodanov , بلغارستان.
 •     1981  دومی صعود از لوتسه شار در 16 اکتبر،  Colin Molines  , سوئیس
 •     1984 اولین صعود از جبهه جنوبی کوه لوتسه شار ، در 20  مه توسط یک گروه چکسلواکی انجام گرفت
 •     1986 صعود رینهولد مسنر، در نتیجه تبدیل شدن به اولین کسی بود که چهارده قله هشت هزار متری را صعود کرد.
 •     1988 کریستوف ویلیکی، یک کوهنورد لهستانی، اولین صعود زمستانی  در 31  دسامبر از لوتسه.
 •     1989 جرزی کوکوشکا در اکتبر 24 در حالی که از جبهه جنوبی لوتسه صعود میکرد، با سقوط و پاره شدن طناب دست دوم، خود جان خود را از داد.
 •     1990  اولین صعود از جبهه جنوبی لوتسه، در اکتبر 16 ، اکسپدیشن هیمالیا اتحاد جماهیر شوروی Sergey Bershov   و Gennadiy Karataev
 •     1994 کارلوس کارسولیو در مه 13، به صورت انفرادی قله لوتسه را ، با یک ثبت رکورد یک صعود سرعتی از کمپ اصلی تا قله در 23 ساعت و 50 دقیقه انجام داد.
 •     1996 Chantal Mauduit اولین زنی بود که به قله لوتسه صعود کرد.
 •     2001 اولین صعود لوتسه میانی توسط اکسپدیشن روسیه.
 •     2011 مایکل هورست، راهنمای آمریکایی، قله اورست و لوتسه بدون نزولی در زیر کمپ IV (دگروال جنوبی) با گذشت کمتر از 21 ساعت هر دو قله را صعود کرد.
 •     2011  کوهنورد هندی آرجون واجپای، جوانترین کوهنورد تا کنون به قله لوتسه، در سن 17 سال و 11 ماه و 16 روز صعود کرده است

منبع:  وبلاگ کوه قاف – رضا زارعی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Scroll To Top