قله ماناسلو،کوه مقدس

 

Manasolo

نام کوه: ماناسلو، کوتانگ
ارتفاع: 8163 متر، 26،758 فیت
محل قرارگیری: گورخا هیمال، نپال
موقعیت: 28،33 عرض شمالی
84،34 طول شرقی
بهترین زمان صعود: آوریل و می، سپتامبر و اکتبر
نزدیکترین شهر پخارا
نزدیکترین فرودگاه: بین المللی کاتماندو
اولین صعود: 1956 هیئت اعزامی کشور ژاپن
اولین صعود کننده: تی امانیشی ژاپن، شرپا گیالزن نوربو نپال

ماناسلو (Manaslu) بلندترین کوه بخش گورخا می باشد. این کوه هشتمین قله مرتفع دنیا به شمار می رود و در 14 مایلی شرق آناپورنا 8091 متر دهمین کوه دنیا قرار دارد.

نام ماناسلو نشات گرفته از زبان سانسکریت و کلمه ماناسا می باشد که می توان آن را کوه مقدس معنی کرد. وجود خط الراسی طولانی و دره ای یخ زده تشخیص این کوه را از دوردستها امکان پذیر می کند. ضمن آنکه برج قله به این کوه دورنمایی رویایی داده.
اولین صعود کوه در سال 1956 توسط گروهی از کوهنوردان کشور ژاپن و از مسیر شمال شرقی صورت گرفت.

در سال 1972 تعداد 15 کوهنورد کشور کره در ارتفاع 22،800 فیتی کوه بر اثر سقوط بهمنی سهمگین جانشان را از دست دادند، این حادثه بعنوان یکی از فجایع هیمالیا بشمار می رود.
در همین سال راينولد مسنر کوهنورد تیرولی موفق شد بعنوان سومین انسانی که به دو قله 8000 متر صعود کرده ماناسلو را فتح نماید. بیش از او تنها هرمان بول و کورت دیمبرگر موفق به این امر شده بودند. اما مسنر که بعدها به عنوان نخستین کوهنورد بر تمامی 8000 متریها فائق آمد در ماناسلو هم مانند نانگاپاربات یکی از همراهانش را از دست داد تا با توجه منفی رسانه ها و سایر کوهنوردان روبرو شود.

اما دو سال بعد یعنی در 1974 اخبار بهتری از ماناسلو به گوش رسید و آن اولین صعود یک 8000 متری توسط تیمی از زنان بود. گرچه از سه نفر زن ژاپنی فاتح قله که به همراه شرپایشان به قله رسیدند یکنفر هنگام بازگشت کشته شد.

تاکنون بیش از 250 کوهنورد ماناسلو را فتح کرده اند که در این راه حدود 52 تن جانشان را از دست داده اند و از این لحاظ ماناسلو پس از آناپورنا، نانگاپاربات، کی2 و کانچن چونگا قرار دارد (از نظر نسبت صعودها به کشته ها).

لازم به ذکر است کوهنوردان کشورمان ایران نیز در سال 1355 موفق به فتح قله ماناسلو بعنوان نخستین 8000 متری ایرانیها شدند. در این سال آقای محمد جعفر اسدی از اعضای تیم 8 نفره ایران توانست به همراه یک کوهنورد ژاپنی و یک شرپای نپالی برفراز قله بایستد. سرپرستی این صعود را آقای محمد خاکبيز بر عهده داشت.

همچنين مهدي عميدي از استان خراسان رضوي در ارديبهشت 1388 موفق به صعود قله اين كوه گرديد. عميدي سرپرست تيمي 4 نفره از كوه نوردان ايراني بود.

منبع :

سايت گروه كوهنوردان زرتشتي ايران

mirshkari

در اينجا لازم است يادي كنيم از كوهنورد استان كرمان مرحوم عيسي مير شكاري كه در هنگام صعود به قله ماناسلو  در سال 1390 جان به جان آفرين تسليم كرد ، يادش گرامي باد.

 

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Scroll To Top