قله آناپورنا، الهه محصول و خطرناکترین قله جهان

Ana01

نام کوه آناپورنا
ارتفاع 8091 متر
موقعیت: 28،35 عرض شمالی
83،57 طول شرقی
محل قرار گیری: نپال
بهترین ماههای صعود: آوریل و می و سپتامبر و اکتبر
نزدیکترین شهر: پخارا
نزدیکترین فرودگا:ه بین المللی کاتماندو
اولین صعود: 1950 هیئت اعزامی از کشور فرانسه
اولین صعود کننده: موریس هرزوک، لوئیس لاشنال

قله  آناپورنا (Annapurna) بر روی رشته کوهی عظیم هیمالیا که از شرق به غرب و به طول 55 کیلومتر از ماریساندی به کالی گانداکی گسترده شده، که آنرا الهه محصول می نامند، این کوه با ارتفاع 8091 متر دهمین کوه بلند جهان و با توجه به میزان تلفات کوهنوردان صعود کننده به این قله که حدود 41 درصد است، این کوه را مرگبارترین کوهستان بر می شمارند.
نخستین بار در سال 1950 پس از آنکه هیئت اعزامی از کشور فرانسه از پیداکردن مسیری برای صعود به دائولاگیری نامید شد به این کوه روی آورد. در این صعود که با حماسه و جانفشانی اعضای تیم همراه بود کوهنوردان نامی فرانسه موریس هرزوک و لوئیس لاشنال موفق به فتح قله و البته فتح نخستین کوه 8000 متری دنیا شدند این صعود در 3 جون به ثبت رسید. آنها برای صعود قله بهای گذافی پرداختند که همانا سرمازدگی هر دو نفر و از دست دادن تمامی انگشتان دست و پای لشنال بود. آن دو که در بازگشت از قله کاملا تحلیل رفته بود، با کمک دوستان و هم تیمی های خود لیونل تری و گاستین ربوفا که هر دو از کوهنوردان برجسته عصر خود بودند، به شکلی حماسی به پائین منتقل شدند. در حالیکه یکی از آنها بر اثر سقوط شب سختی را درون یک شکاف به سر برد. از این تیم در پاریس همچون گروهی قهرمان استقبال شد.
هرزوک کتابی حماسی به رشته تحریر در آورد و از دوستانش ستایش کرد.

 Ana05

موریس هرزوک نخستین فاتح آنناپورنا به همراه لوئیس لاشنال – عکس از لوئیس لاشنال

در 1955 لیونل تری به همراه تیم فرانسویها به ماکالو رفت و با سرپرستی جان کوزی قله را صعود کرد. در این سال متاسفانه لشنال هنگام اسکی به اعماق دره ای در شامونی سقوط کرد و کشته شد.

 Ana02

کوه آناپورنا دارای یخچالهایی عظیم دردامنه غربی و شمال غرب خود می باشد.
نام کوه از زبان سانسکریت گرفته شده و به معنای الهه محصول است. این توده عظیم همچنین از چند قله فرعی تشکیل شده که مهمترین آنها عبارتند از:

آناپورناI ، 8091متر، 26،565 فیت
آناپورناII 7937متر، 26،040 فیت
آناپورنا7555 IIIمتر، 24،786 فیت
آناپورناVI 7525متر، 24،688 فیت
گانگاپورنا 7455متر، 24،457 فیت
آناپورنای جنوبی 7219متر، 23،684 فیت
آناپورناI در غرب و آناپورناII در شرق از این رشته کوه محافظت می کنند.
در سال 1970 هیئتی از کوهنوردان کشور انگلستان به سرپرستی کریس بانینگتون موفق شد دیواره رعب آور جنوبی کوه را فتح نماید. این نخستین صعود یک دیواره در هیمالیا بود. دوگال هستون و دان ویلانس افراد صعود کننده به قله از این مسیر بودند. در این صعود ایان کلاف هنگام بازگشت بر اثر سقوط یک برج یخی کشته شد.
نمای زیبای رشته کوه آناپورنا بخصوص کوه مقدس ماچاپوچار، هرساله کوهنوردان و جهانگردان زیادی را به این سوی از دنیا روان می کند.
اما به رغم زیبایی نسبت کشته های کوه به صعود هایش تقریبا 50% می باشد که از این حیث در میان 8000 متریها رتبه نخست را داراست.

عظیم قیچی ساز در اسفند سال۱۳۹۰ به همراه یک گروه بین‌المللی صعود به قله آناپورنا در نپال را آغاز کرده و پس از یک تلاش ۵۰ روزه در اردیبهشت سال ۱۳۹۱ به این مهم دست یافت. او تنها ایرانی است که به این قله صعودی موفقیت آمیز داشته است.

 Ana03

عظیم قیچی ساز بر فراز قله آناپورنا

اولی استیک(Ueli Steck) ، کوهنورد پرتوان سوئیسی و معروف به ماشین سویس در فصل پاییز 2013 برابر با  10 اکتبر برای نخستین بار موفق به صعود قله کوه آناپورنا از رخ جنوبی آن با صعودی آلپی در 28 ساعت خود را به این قله رساند.

 Ana04

اولی استیک(Ueli Steck) ، موفق به صعود 28 ساعته از رخ جنوبی به قله آناپورنا شد

گردآوری: مازیار نیک بخش | کوهنوردان زرتشتی ایران

منابع:
peakware , ترجمه وبلاگ کوه قاف , سایت شخصی عظیم قچی سازسایت شخصی اولی استیک

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Scroll To Top