داستانی درباره روابط انسان و کوهستان

کتاب “کوه دکلی” نوشته “ابوالفضل زمانی“کوهنوردی جوان و ایرانی است.داستان در سرزمین آناتولی رقم می خورد و با خواندن متن،دلیل آن را پی خواهید برد.قهرمان داستان “دِلخان” نام دارد و متن داستان پیش از تولد او آغاز می شود و تا دوران جوانی و بلوغ فکری وی پیش می رود.

شیوه روایت و پرداخت کار در روزگار کودکی و نوجوانی،شباهت به داستان های “هوشنگ مرادی کرمانی” دارد و برای آنان که آثار این نویسنده را دوست دارند،این داستان نیز جذاب و خواندنی است.شاید بهترین بخش متن را نیز همان دوران نوجوانی و چوپانی های “دلخان” دریابید؛البته این امر سلیقه ای است.چوپانی که رویای زندگی روزانه و ایام نوجوانی او،قرار گرفتن بر کوهی کم ارتفاع است و با دکلی بر فراز خود، شاخص زندگی روزانه اوست.تا اینکه سرنوشت و بهتر بگوییم،”خواست اراده” او را در آستانه گام نهادن بر بلندترین قله جهان،”اورست” قرار می دهد.

اگر با متن همراه شوید،درخواهید یافت که آنچه “اراده”-رکن پیشرفت آدمی – را می سازد چیست؟

بخش هایی از متن :

“خان آقا مخالف سگ و الاغ است و این نعمت های نیک چوپانی را از دلخان و برادرانش محروم کرده و البته که با این محرومیت های ایجاد شده،در انتظاراتش از عملکرد بچه ها تعدیلی دیده نمی شود.در نظر دلخان افرادی که سگ و الاغ دارند چوپان تر به نظر می رسند و کارشان جذاب تر است. …”

“کوه دکلی دوست داشتنی ترین کوه دشت تاشپینار است به ویژه زمانی که خورشید تازه بر پشتش فرود رفته و سرخی غروب،دکل روی کوه را بیش از پیش نمایان تر می کند.”

و بالاخره در کمپ های پایانی “اورست” :

“یاد چوپانی اش در ایام کودکی و در روزهای آخر پاییز می افتد که سرمای تاشپینار پاییز را زمستان می کرد! هیجانی که برای درست کردن آتش و پناه بردن به آغوش گرم آن داشت،آن هم با چند چوب کبریت نصفه و نیمه با مقداری هیزم های نم کشیده!….”

کتاب در 135 صفحه و با قیمت 85000 ریال در دسترس علاقه مندان است.

دریافت کتاب:  کتاب فروشی فرهنگ(آقای سعیدی) /خیابان شریعتی-حدفاصل چهار راه کاظمی(قدس) و سه راه گنجعلیخانی

روابط عمومی گروه کوهنوردی بهمن کرمان

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Scroll To Top